Vyhľadať

Tipy a triky ako šikovne odstrániť staré dlaždice

Članok s tipmi a trikmi pre efektívne odstránenie starých dlaždíc zo steny.

Tipy a triky ako šikovne odstrániť staré dlaždice

Keď sa rozhodnete pre rekonštrukciu domu, bytu, príp. iného priestoru, okrem úvodného plánovania je potrebné vyriešiť aj jej praktickú časť. Praktická časť rekonštrukcie začína búracou fázou, počas ktorej sa odstraňujú staré povrchy alebo aj celé konštrukcie. Môže sa jednať o odstránenie maľovky, stierky, dlaždíc alebo aj celého múru. V dnešnom článku si predstavíme niekoľko tipov a trikov ako šikovne odstrániť staré obklady a tým uvoľniť a pripraviť priestor pre nové dlaždice alebo iné povrchy. Nebojte, nie je to nič zložité.

Kľúčová je bezpečnosť

Predtým, ako začnete so samotným odstraňovaním, je dôležité myslieť na ochranu pri práci. Len čo začnete búrať, uvoľňovať a odštiepovať dlaždice, takmer s istotou sa stane, že sa dlaždice rozpadnú a črepiny z nich budú lietať po miestnosti.
Preto sa vždy uistite, že máte nasadené ochranné okuliare a ochranné rukavice. Chránia Vaše oči a ruky pred ostrými kúskami dlaždíc, ktoré môžu pri búraní odstreľovať zo steny.

Ochrana miestnosti

Pri odstraňovaní dlaždíc zo steny pri čiastočných rekonštrukciách je dôležité chrániť zvyšok miestnosti a jej zariadenie. Napríklad, ak pracujete na rekonštrukcii kúpeľne, kde Vám zo steny padajú veľké a ostré kúsky dlaždíc, existuje vysoké riziko poškriabania dlažby, vane, sprchovej vaničky alebo umývadla. Predtým, ako začnete odstraňovať dlaždice zo steny, nezabudnite zakryť dôležité časti miestnosti! Na ochranu ktorejkoľvek z Vašich pomôcok alebo sanitárnych zariadení pred poškodením odporúčame použiť lepenku alebo nejaké staré plachty.

Hrubé odstránenie

Pokiaľ ide o odstraňovanie dlaždíc zo stien, prvou vecou, ktorú môžete urobiť, je vyškrabanie škárovacej hmoty a malty medzi dlaždicami. Toto vyškrabanie umožní ľahšie uvoľniť dlaždice a následne aj oveľa jednoduchšie a čistejšie odstránenie. Zároveň tým znížite pravdepodobnosť odštiepenia a odtrhnutia dlaždíc.
Na ľahké odstránenie dlaždíc zo steny, najmä pri škárovacích maltách na báze cementu, odporúčame použiť nástroj RUBISCRAPER. Tento nástroj Vám umožní nastavovať hĺbku odstránenia lepiacej zmesi, čím sa zníži riziko príliš hlbokého sekania do steny, čo môže neskôr spôsobiť problémy pri opätovnom obkladaní a taktiež aj vyššiu prácnosť.

Jeho čepele z karbidu volfrámu používajú pri odstraňovaní lepiacej zmesi hlavne pneumatický tlak namiesto trenia. To znamená, že na rozdiel od iných metód, ako je napríklad brúsenie brúskou, s RUBISCRAPER-om nebudete vytvárať prach, čím ušetríte čas potrebný na upratovanie a zároveň odstránite riziko vdýchnutia prachu.
Samonavádzací systém Vám umožní zostať vo vnútri škáry, čím sa minimalizuje riziko poškodenia alebo zlomenia dlaždice pri odstraňovaní lepiacej malty a ergonomický dizajn Vám poskytne väčšie pohodlie a pevnú úchop.


Pre tento úkon by ste mohli použiť aj jednoduchšiu ručnú škrabku na škáry, ale s tou je čistenie škár oveľa prácnejšie.

Kladivo a sekáč

Teraz, keď ste už odstránili lepiacu maltu, je čas odstrániť dlaždice zo steny! V tomto kroku budete potrebovať iba kladivo a dláto alebo sekáč. Odstránenie prvej dlaždice býva zvyčajne najťažšie, pretože k nej nemáte prístup zo strany. Sekáč zasuňte do vzniknutej škáry po vyškrabanom lepidle a ľahko po ňom buchnite kladivom tak, aby ste vyvinuli tlak. Toto by malo uvoľniť dlaždicu z lepidla. V závislosti na veľkosti dlaždíc a na tom, ako dobre sú prilepené k lepidlu na stene, možno budete musieť takto postupovať na niekoľkých rôznych miestach dlaždice. Po odstránení prvej dlaždice zo steny môžete pozdĺž nových odkrytých okrajov začať odstraňovať susedné dlaždice. Pre ich odstránenie môžete alternatívne použiť aj elektrické búracie kladivo so širokým sekáčom. Pri jeho použití ale hrozí, že si poškodíte aj podkladovú stenu.

Ručné uvoľňovanie dlaždíc

Odstránenie zvyškov lepidla

Po odstránení všetkých dlaždíc zo steny musíte zoškrabať aj zvyšné lepidlo.
Na tento krok môžete použiť škrabku. Na ťažšie odstrániteľné časti lepidla budete možno potrebovať sekáč s kladivom. Na tento krok môžete použiť aj elektrické búracie kladivo so širokým sekáčom. Ale pozor, aby ste nepoškodili podkladovú stenu a nevysekali ste do nej zbytočné diery.
Tento systém práce však neodstráni úplne všetko lepidlo. Aby ste sa ubezpečili, že všetky steny sú rovnomerne očistené a vyrovnané, všetky zvyšné nerovnosti zbrúste. Na tento úkon sú vhodné brúsne diamantové kotúče. Toto Vám dôrazne odporúčame v prípade, ak plánujete opätovné obkladanie steny.

Vyčistenie miestnosti

Ste takmer hotoví. Pre odstránenie zvyškov voľných kúskov dlaždíc alebo prebytočného prachu použite lopatu a metlu. Pre vynášanie odpadu sa Vám určite hodia stavebné vedrá alebo sklzy. Užitočný Vám určite bude aj priemyselný vysávač. S ním ľahšie odstránite všetky malé kúsky dlaždíc a zvyšky ostatných stavebných hmôt.

A to je všetko! Možno si poviete, že to je jednoduché. Pre väčšinu zrejme áno, ale dodržanie správneho postupu a použitie správnych pracovných pomôcok Vám nielen ušetrí čas, ale aj zníži prácnosť. A výhody správneho a dokonalého odstránenia starých obkladov vrátane lepidla oceníte aj pri inštalácií nových dlaždíc.

Článok vznikol v spolupráci s profiobkladac.sk

Loading

Ďalšie články