Vyhľadať

Pokládka veľkoformátových dlaždíc – 6 kľúčových tipov pre Váš úspech

V dnešnom článku si v krátkosti predstavíme veľkoformátové dlaždice a 6 kľúčových rád pre ich profesionálnu pokládku.

Handling with RUBI SLAB MINI SYSTEM

Používanie veľkoformátových dlaždíc je v súčasnosti veľkým trendom v stavebníctve. Nadobudnuté vedomosti a skúsenosti s obkladaním tohto formátu sú Vašou veľkou výhodou. Veľkoformátové dlaždice sú riešením, ktoré v sebe spája praktickú aj estetickú stránku vhodnú pre použitie v interiéri aj exteriéri.

Aké sú to veľkoformátové dlaždice?

Medzi veľkoformátové radíme akékoľvek dlaždice, ktorých jedna strana meria viac ako 40 cm. Dlaždice tohto formátu sa používajú čoraz častejšie nielen v novostavbách, ale aj pri rekonštrukciách. V súčasnosti sú najbežnejšie formáty 60×60, 60×120, 30×120, 120×120 a 75×150 cm.

Výhody veľkoformátových dlaždíc

Veľkoformátové keramické dlaždice poskytujú väčší pocit priestrannosti, vytvárajú pocit kontinuity ich vzoru bez špár a umožňujú mnoho rôznych spôsobov ich použitia.
Na druhej strane, kladenie každého kusu dlaždice vyžaduje viac času a úsilia, ale zároveň každý kus pokrýva väčšiu plochu. To znamená, že počet položených dlaždíc je menší. Veľkoformátové dlaždice optimalizujú čas a použité zdroje, čo je jeden z dôležitých faktorov každého stavebného projektu.

Pokládka veľkoformátových dlaždíc

Pokládka veľkoformátových keramických dlaždíc si vyžaduje určité prispôsobenie sa technike kladenia a použitým nástrojom. Pre ľahšiu manipuláciu s väčšími a ťažšími dlaždicami a dosiahnutie kvalitnejšieho výsledku, postupujte podľa týchto tipov:

Tip 1: Je veľmi dôležité, aby bol podklad stabilný a dokonale rovný. Ak podklad nespĺňa požiadavky, nie je vhodný pre veľkoformátové keramické dlaždice. Pred pokračovaním vykonajte potrebné úpravy podkladu.

Tip 2: Dvojité nanášanie lepidla je nevyhnutné pre veľké formáty. Ide o tenkú vrstvu lepidla na zadnej strane dlaždice a aj na podklade. Odporúčame použiť hladidlo s hrebeňom vhodným pre väčšie formáty dlaždíc a tiež aj elektrický vibrátor pre odstránenie vzduchových bublín spod veľkej plochy dlaždice.

Tip 3: Dôrazne odporúčame používať prísavky alebo rovno manipulačné systémy určené pre manipuláciu s dlaždicami. Nielen preto, aby bolo možné dlaždice oveľa pohodlnejšie a bezpečnejšie prenášať a presne umiestňovať, ale aj následne upraviť ich polohu a skontrolovať kryciu schopnosť lepidla. Tieto nástroje Vám výrazne uľahčia a zefektívnia Vašu prácu, čím ušetríte nielen silu, ale aj náklady.

Tip 4: Aby ste zabezpečili dokonale rovný povrch a vyhli sa akýmkoľvek nerovnostiam, odporúčame použiť nivelačný systém, ktorý Vám uľahčí prácu a zabráni pohybu dlaždíc počas procesu tuhnutia.

Tip 5: Pri veľkoformátovej keramike je špára medzi dlaždicami dôležitejšia ako kedykoľvek predtým. Mali by ste použiť dištančné krížiky a klinky, ktoré zvyšujú presnosť zrovnania dlaždíc a zároveň uľahčujú pokládku pri malých rozmerových odchýlkach niektorých dlaždíc. Použitie nivelačných systémov nevylučuje použitie dištančných krížikov, klinkov prípadne iných rohových prvkov.

Tip 6: Čo sa týka rezania, veľkoformátové keramické obklady je možné rezať ručnými alebo elektrickými diamantovými rezačkami. Uistite sa však, že máte model rezačky vhodný pre veľké formáty. Medzi základné parametre rezačiek, ktoré musia spĺňať, patrí dostatočná dĺžka priameho a diagonálneho rezu, dostatočne široký pracovný stôl alebo bočné oporné nohy pre dlaždice. Pokiaľ nemáte dostatočne dlhú klasickú ručnú rezačku, rýchlo ju viete nahradiť špeciálnym systémom na rezanie veľkých formátov dlaždíc (napr. RUBI SLAB CUTTER G3RUBI SLIM CUTTER PLUSBATTIPAV LAMPO Cut 2Kotúčová píla RUBI TC-125 s lištami).

Ako už bolo spomenuté vyššie, narastajúca obľuba veľkoformátových keramických dlaždíc je spôsobená najmä tým, že jej výrazné výhody prevažujú nad nevýhodami súvisiacimi s ich prepravou a manipuláciou. Preto by ste mali byť na ne pripravení po stránke technickej aj znalostnej. V našom obchode tiler-market.sk si môžete vybrať zo širokej ponuky nástrojov pre veľkoformátové dlaždice. Ak budete potrebovať poradiť pri výbere, radi Vám pomôžeme.

Vývoj veľkoformátovej keramiky neustále napreduje a na trhu narastá podiel veľmi veľkých dlaždíc alebo „XXL“ keramiky, ale o tom si povieme niekedy nabudúce.

Loading

Ďalšie články

Tipy a triky ako šikovne odstrániť staré dlaždice

Keď sa rozhodnete pre rekonštrukciu domu, bytu, príp. iného priestoru, okrem úvodného plánovania je potrebné vyriešiť aj jej praktickú časť. Praktická časť rekonštrukcie začína búracou fázou, počas ktorej sa odstraňujú…

Loading