Vyhľadať

Porovnanie troch systémov pre veľkoformátové dlaždice – RUBI vs. BATTIPAV vs. KAUFMANN

Porovnanie troch systémov pre rezanie a manipuláciu s veľkoformátovými dlaždicami od výrobcov RUBI, Battipav a Kaufmann.

V súčasnosti sa čoraz viac presadzuje moderný trend inštalácie veľkoformátových obkladov a dlažieb. Nie je výnimočné, ak má veľkoformátová dlaždica dĺžku jednej strany aj viac ako 2 metre. Pre inštaláciu takýchto rozmerných a ťažkých dlaždíc Vám bežné nástroje stačiť nebudú. Preto viacerí výrobcovia ponúkajú nástroje a systémy pre prácu s veľkoformátovými dlaždicami. V tomto článku Vám chceme predstaviť produkty 3 výrobcov – RUBI, BATTIPAV a KAUFMANN, ktoré nájdete aj v našom obchode. Aby bolo Vaše rozhodovanie pri výbere jednoduchšie, porovnáme si ich vlastnosti a technické parametre.

Začíname predstavením systémov

Značka RUBI má k dispozícii viac modelov pre prácu s veľkoformátovými dlaždicami:

 1. RUBI SLIM System
 2. Kotúčové píly RUBI TC s príslušenstvom
 3. RUBI SLAB System

RUBI SLIM System predstavuje skupinu produktov určených na rezanie a manipuláciu s veľkoformátovými dlaždicami. Systém tvoria:

Kotúčové píly RUBI radu TC v kombinácii s vodiacimi lištami a ďalším príslušenstvom umožňujú rezanie dlaždíc veľkých formátov. Výrobca ponúka tieto modely:

RUBI SLAB System je rad produktov určený pre najnáročnejšie úlohy s veľkoformátovými dlaždicami. Skladá sa z:

 • Manipulačný systém RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY – systém pre jednoduchšiu manipuláciu s veľkoformátovými dlaždicami s nosnosťou až 140 kg
 • Pracovný stôl RUBI SLAB System – stôl je určený pre rezanie a manipuláciu s dlaždicami
 • Pracovný vozík RUBI SLAB System – slúži pre jednoduchší transport rozmerných a ťažkých dlaždíc
 • Vákuová prísavka RUBI SLAB System – doplnková vákuová prísavka zvyšuje komfort a bezpečnosť pri manipulácii s dlaždicami
 • Taška RUBI SLAB HEAVY DUTY – odolná taška slúžiaca pre jednoduchšie prenášanie a ochranu manipulačného systému RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY

Taliansky výrobca BATTIPAV má užšiu ponuku nástrojov pre prácu s veľkoformátovými dlaždicami. Ponuka sa skladá z:

 • BATTIPAV LAMPO Cut – ručná rezačka skladajúca sa z vodiacich líšt, rezacieho vozíka, vákuových prísaviek a 2 lámacích nástrojov
 • BATTIPAV AGILE System – manipulačný systém pre veľkoformátové dlaždice
 • BATTIPAV AGILE System Light – jednoduchšia verzia manipulačného systému AGILE pre veľkoformátové dlaždice
 • BATTIPAV MULTI Bench – pracovný stôl s veľkou pracovnou plochou a vysokou nosnosťou pre veľkoformátové dlaždice
 • Portálová píla BATTIPAV SUPREME 320S INFINITY – elektrická stavebná rezačka s dĺžkou rezu až 320 cm

Rakúsky výrobca KAUFMANN ponúka 1 produkt pre prácu s veľkoformátovými dlaždicami:

 • KAUFMANN TopLine Pro Rail – ručná rezačka pre dlaždice veľkých formátov, obsahuje lišty s prísavkami, rezací vozík, lámacie kliešte, tašku

Porovnanie rezných nástrojov

V tabuľke sú prehľadne zobrazené vlastnosti jednotlivých rezných nástrojov, vrátane elektrických rezačiek vhodných pre veľké formáty.

 RUBI SLIM CUTTER PLUSBATTIPAV LAMPO CutKAUFMANN TopLine Pro RailPíla RUBI TC-125 so sadou líšt a svoriekPíla BATTIPAV SUPREME 320S INFINITY
Max. dĺžka rezu (cm)310320335320320
Max. hrúbka materiálu (mm)10 (15 s doplnkovým lámačom)2582585
Dĺžka lišty/stola (cm)110165172,5110320
Počet líšt3223
Lámací nástrojÁnoÁno, 2xÁnoNieNie
Prísavka3x3x6x2xNie
Rezné koliesko/kotúčEXTREME ø22 mmø15 mm, ø22 mmØ16 mmØ125 mmNie
TaškaÁnoNieÁnoÁno (kufrík + taška)Nie
Napájanie230 V400 V

Všetky nástroje využívajú rezné vozíky, ktoré sa pohybujú po lištách pomocou kvalitných koliesok s ložiskami. Všetky umožňujú rezanie dlaždíc s minimálnou dĺžkou 310 cm. V tomto parametri vyniká TopLine Pro Rail od Kaufmann-u s maximálnou dĺžkou 335 cm.ňň

Väčšie rozdiely sú v maximálnej hrúbke rezaného materiálu. Tu vyniká systém Battipav Lampo Cut, ktorý umožňuje rezanie dlaždíc s hrúbkou až 25 mm. Túto hrúbku zvládne vďaka dvom lámacím nástrojom, pričom jeden z nich je určený práve pre hrubšie dlaždice. S nástrojom od RUBI môžete rezať dlaždice s hrúbkou 10 mm, príp. 15 mm po dokúpení lámacieho nástroja RUBI (Ref: 18917). V tomto parametri najviac zaostáva nástroj TopLine Pro s max. hrúbkou materiálu 8 mm. Elektrické píly umožňujú píliť aj hrubšie materiály. Ich hrúbka závisí od veľkosti kotúča, 25 mm pre pílu RUBI TC a 85 mm v 1 ťahu pre pílu Battipav Supreme.

Všetky 3 ručné rezné nástroje a píla RUBI TC využívajú princíp spojenia viacerých líšt do jedného dielu a jeho pripevnenia k dlaždici pomocou pribalených vákuových prísaviek, prípadne aj svoriek. Rezací vozík alebo píla sa následne pohybuje po spojených lištách.

Tri ručné rezné systémy majú v balení lámacie nástroje a rezné kolieska. Battipav sa dodáva s dvomi lámacími nástrojmi aj dvomi kolieskami. Elektrická píla RUBI TC-125 sa dodáva s diamantovým rezným kotúčom RUBI TCR-125 SUPERPRO.

Čo sa týka možnosti prenášania a uskladnenia, jedine Battipav nedodáva svoje nástroje s taškou. Pri píle Supreme je to pochopiteľné, pri reznom nástroji Lampo Cut bude potrebné tašku dokúpiť samostatne.

Výhodou ručných rezných systémov oproti elektrickým rezačkám bude určite čistejšia práca, menší hluk a práca bez nutnosti elektrického napájania. Výhodou elektrických rezačiek TC a Supreme je ich všestrannejšie využitie a pohodlnejšie rezanie hrubších materiálov s možnosťou chladenia vodou. Nevýhodou elektrickej píly Battipav Supreme je aj jej vyššia cena.

Porovnanie manipulačných systémov

Manipulačné systémy ponúkajú len výrobcovia RUBI a Battipav. Obaja výrobcovia ponúkajú kvalitné vyhotovenie profilovaných líšt, možnosti prispôsobenia dĺžky líšt, ergonomické rúčky, kvalitné vákuové prísavky pre bezpečnejšie a jednoduchšie prenášanie a inštaláciu rozmerných a ťažkých dlaždíc. Jednoduchším systémom od RUBI je SLIM EASY TRANS, ktorému konkuruje AGILE System Light od Battipavu. Battipav má síce mierne vyššiu nosnosť, ale nosnosť systému RUBI si viete zvýšiť až na 110 kg po dokúpení vákuových prísaviek a priečnych líšt.

Výrobcovia ponúkajú aj robustnejšie manipulačné systémy, tými sú RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY a BATTIPAV AGILE System. SLAB TRANS vyniká lepšou podporou rozmerov dlaždíc, zatiaľ čo AGILE System vyniká nosnosťou až 240 kg a pojazdným vozíkom, ktorý uľahčuje prenášanie. K obom systémom RUBI je možné samostatne dokúpiť pojazdný vozík RUBI SLAB TROLLEY.

Príslušenstvo

RUBI aj Battipav ponúkajú aj ďalšie príslušenstvo k rezným nástrojom a manipulačným systémom. Pracovné stoly s nadštandardnými rozmermi ponúkajú obaja výrobcovia:


Obidva stoly majú skladaciu konštrukciu, možnosť spojenia viacerých stolov do jedného, ale iba Battipav ponúka možnosť pripojenia k elektrickej píle, čím si môžete rozšíriť pracovnú plochu píly. Výhodou stola RUBI SLAB je vyššia nosnosť až 250 kg oproti 200 kg pri Battipav MULTI Bench.

RUBI ponúka aj ďalšie príslušenstvo k svojim systémom, ako sú priečne lišty (Ref: 18819) pre SLIM EASY TRANS, prídavné vákuové prísavky (Ref: 18827) pre RUBI SLAB TRANS HEAVY DUTY, pojazdný vozík RUBI SLAB, vákuové prísavky (Ref: 18957) pre pílu TC-125 alebo lámací nástroj (Ref: 18917).

V našom obchode čoskoro pribudne aj nový a vylepšený manipulačný systém SLIM EASY TRANS PLUS.

K manipulačnému systému Battipav AGILE System je možné dokúpiť vákuové prísavky (Ref: SP11032) pre zvýšenie jeho nosnosti.

V našom obchode nájdete aj celé sady pre rezanie a manipuláciu s veľkoformátovými dlaždicami za výhodnejšie ceny, ako pri nákupe samostatných produktov.

Veríme, že článok Vám pomohol lepšie sa zorientovať v ponuke nástrojov pre prácu s veľkoformátovými dlaždicami. Širokú ponuku nástrojov a príslušenstva pre veľké formáty dlaždíc nájdete v samostatnej kategórii obchodu. Ak aj naďalej potrebujete poradiť, sme Vám k dispozícii.

Tento článok vznikol v spolupráci s profiobkladac.sk

Loading

Ďalšie články