Vyhľadať

Ako naostriť diamantový kotúč svojpomocne?

Často sa nás pýtate ako oživiť otupený diamantový kotúč, keď už nechce rezať? Jednou z možností je kotúč dať profesionálne naostriť. Čo však v prípade, že práve robíte na stavbe, času nie je nazvyš a kotúč na rezanie dlažby alebo obkladu sa otupil. Prinášame vám jednoduché a účinné riešenie.

Postup ako oživiť otupený kotúč

1. Ak využívame elektrickú diamantovú rezačku obkladov, dlažieb a kameňa naozaj často alebo na rezanie veľmi tvrdých materiálov, tak z času na čas sa jednoducho diamantový kotúč zatupí. Kotúč prestane stavebný materiál rezať a vtedy treba zastaviť prácu a kotúč naostriť, aby nedošlo k jeho ďalšiemu poškodeniu.

2. Je potrebné mať pri sebe keramický blok na čistenie a brúsenie diamantových kotúčov. Ten slúži na navrátenie ostrosti hrany diamantového kotúča. Takýto keramický blok nájdete aj v našej ponuke a jeho cena sa pohybuje okolo 10 €. Má viacnásobné využitie a my ho odporúčame zakúpiť každému stavbárovi, ktorý často pracuje s elektrickou rezačkou obkladov.

Keramický blok na brúsenie a ostrenie kotúča

3. Kotúč na rezačke je potrebné zastaviť, aby nebolo možné s ním pohybovať. Následné keramický blok položíme do dráhy rezného kotúča a pustíme chladenie vodou na jednu tretinu.

4. Rezný kotúč spustíme a oboma rukami jemne pritlačíme smerom ku kotúču keramický blok. Rezný kotúč sa zapíli do keramického bloku. Pozor keramický blok neprepiľujeme, ale zapílime len do takej hĺbky ako je ostrie rezného kotúča.

5. Jemným vychýlením keramického bloku môžeme usmerňovať ostrenie kotúča, tak ako to je znázornené na videu. Tento postup môžeme viackrát opakovať pre dosiahnutie čo najlepšej ostrosti kotúča.

6. Elektrickú pílu následne vrátime do pôvodného stavu – uvoľníme reznú hlavu, pustíme vodné chladenie na plno a skúsime rezaný materiál prepíliť. Pri správnom postupe by mal byť diamantový kotúč naostrený.

Celý postup oživenia diamantového kotúča môžete vidieť aj na priloženom videu.

Širokú ponuku diamantových kotúčov pre rezanie za mokra alebo za sucha nájdete v našej ponuke. Ponúkame diamantové kotúče priamo od renomovaných výrobcov CARAT, Rubi, Solga Diamant alebo Sima. Kotúče sú určené na rezanie rôznych materiálov. V našej ponuke si nájde každý. Navyše ponúkame keramické bloky pre čistenie a brúsenie kotúčov.

Tento článek vznikol v spolupráci s www.profiobkladac.sk

Loading

Ďalšie články